Так, ми надіслали запрошення... Ми готові прийняти міністра Ван Ї в Україні, щоб він на власні очі побачив наслідки російської агресії проти нашої країни і щоб провести з ним іще глибші переговори з низки двосторонніх, регіональних, міжнародних питань. І я впевнений, що діалог між Україною та Китаєм триватиме на всіх рівнях
Тому так, ми надіслали запрошення (Ван Ї - ІФ-У). Я не говоритиму від імені міністерства закордонних справ Китаю про те, коли саме може відбутися цей візит. Їх зацікавила ця пропозиція... Ми будемо раді прийняти Ван Ї в Україні
Ця тема обговорювалася на переговорах, і міністр Кулеба нагадав позицію України, що жодна військова підтримка держави-агресора є неприпустимою. Ми отримали відповідь, яку Китай озвучував і раніше: Китай не надавав і не надає Росії зброю
Будемо говорити, будемо шукати точки дотику. Нам потрібно уникнути конкуренції “мирних планів”. Нам потрібно рухатися до справедливого сталого миру, і Китай може відіграти у цьому важливу роль
Можна сказати, що вони уважно цю пропозицію сприйняли, але на цьому поки що зупинюся, і не будемо далі анонсувати, будемо дивитися, як далі буде розвиватися ситуація
Детально роз’яснили, як будемо рухатися до другого саміту, і запросили Китай брати участь щонайменше в проміжних зустрічах, які зараз відбудуться, так само, як ми запрошуємо брати участь в цих проміжних зустрічах всі миролюбні країни, які поважають Статут ООН
Робота над зустріччю лідерів України і Китаю – це постійна робота, яка ведеться. Чи наблизив візит міністра Кулеби в Китай, потенційну зустріч лідерів України й Китаю? Безперечно, наблизив. Але коли така зустріч буде, коли ця домовленість буде досягнута, поки що ранувато говорити, давайте, як будуть якісь подробиці, тоді будемо до вас повертатися з конкретною інформацією
Перший такий загальний закид був, що, мовляв, переговори проходили у Гуанчжоу, а не в Пекіні, і це, нібито, демонструє якийсь їхній нижчій статус. Другий закид був, що міністр Кулеба висловив якусь нову позицію щодо Тайваню. І третій - що Китай не висловив підтримку територіальної цілісності України
Ми дуже задоволені, що в китайської сторони ця теза знайшла відгук. У відповідь китайській міністр Ван Ї сказав, що дійсно, мир маж бути справедливим, і додав, що також тривалим
Ми роз'яснювали китайські стороні, які подальші кроки України, в тому числі, проміжні зустрічі, які будуть за пунктами Формули миру
Ця тема порушувалася в ході переговорів кілька разів, і щоразу, з китайського боку лунала така чітка позиція. Крім того, під час переговорів Дмитро Кулеба наголосив на двох принципах, яких мають неухильно дотримуватися у будь-якому процесі мирного урегулювання. Перший принцип - жодних домовленостей про Україну без України. І другий - повага до суверенітету і територіальної цілісності України
Не більше і не менше. Усе решта - це інтерпретації, які не відповідають тому, що глава МЗС України безпосередньо озвучив на переговорах. Ще раз повторю: жодної зміни позиції, чи чогось нового у цьому питанні не відбулося. Взаємна повага до суверенітету та територіальної цілісності є фундаментом українсько-китайських двосторонніх відносин
Треба нашим експертам, які підняли з цього приводу галас на рівному місці, краще вивчити історію цього питання
Загалом, я можу сказати, що китайці приймають у кількох містах Китаю офіційні делегації, високих гостей. Це - Пекін, Гуанчжоу, Шанхай і Шеньчжень. Іноді додається Куньмін, але достатньо рідко. Це абсолютно нормальна практика
Це ніколи не сприймається як якась нижча важливість візиту
Але коли така зустріч буде, коли ця домовленість буде досягнута, ранувато говорити
Українсько-китайський діалог дуже динамічно розвивається, особливо цього року. І ми переконані, що він продовжить розвиватися на різних рівнях, будуть ще зустрічі і розмови
Щодо "української кризи", Китай завжди займає неупереджену і справедливу позицію